Aşkın Sesi Ney Öğretim Kitabı


Türk müziğinin önemli sazlarından ney'in öğretimi, yüzyıllarca geleneksel yöntemlerle sürdürülmüş, hem teknik bilgiler hem de geleneksel tavır ustadan çırağa aktarılmıştır. Bugüne kadar pekçok neyzen yetiştirmiş usta neyzen Sencer Derya'nın kitabı bir metot olduğu kadar, ney sazının Türk müziği içindeki yerini, yapımını, ustalarını da bu saza yeni ilgi duyanlara aktaran bir eser. Ekinde A. Şenol Filiz'in seslendirdiği bir de öğrenim CD'si bulunan kitapta müzik teorisi, makam ve usul bilgileri ile çeşitli örnek eserler de yer almaktadır.

A.Şenol Filiz, "Usta ustaysa eğer, çırağına aşk öğretir" demektedir. Bu kitapta da böyle bir aşkın, böylesi bir öğretme-öğrenme heyecanının, kırk yıl boyunca yüzlerce talebe yetiştiren "metod"unu, zevkini, neş'esini Sencer Hoca'nın kendine has üslubundan okuma, öğrenme, meşk etme şansı bulurken; "ney üfleme"nin sadece bir "teknik" mesele değil, ancak derin bir felsefeyle ikmal edildiğinde ulaşılabilecek bir "kutlu seda" olduğunu kavrayacaksınız.

Dilerim pek çok "seda talibi" ve aşık, bu kitabın her satırına sinmiş aşk'tan hissedar olur. Bu bilgi ve meşk metodunun pek çok ney talebesine feyz olması dileklerimizle...

Aşkın Sesi Ney Öğretim Kitabı Eylül 2008'de PAN YAYINCILIK (www.pankitap.com) tarafından hazırlanmış ve ney severlerin beğenisine sunulmuştur.